F.H.U JOŃCZYK PARKIETY

Myślenice
Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Jak pielęgnować podłogę drewnianą?

Autor: Piotr Syrek, publikacja: 2018-06-25

Podłogi drewniane dodają każdemu wnętrzu ciepła i stają się ozdobą każdego mieszkania. Są bardzo trwałe i z należytą starannością pielęgnowane będą cieszyć oko przez dziesięciolecia. Możesz zachować ich piękny wygląd, stosując się do podanych tutaj zaleceń.

Zdjęcie nr 1

Usunięcie wszystkich zabrudzeń z nawierzchni drewnianej

Pierwszym krokiem jest usunięcie brudu, kurzu, sierści zwierząt, a przede wszystkim piasku za pomocą odkurzacza z nakładką do podłóg lub miotłą z miękkim włosiem. Piasek to zabójca podłóg – nieważne, jak odpornym lakierem lub olejem została zabezpieczona, piasek działa jak papier ścierny. Należy pamiętać również o zabezpieczeniu wszystkich mebli oraz cięższych przedmiotów podkładkami filcowymi oraz wymianie kółek foteli biurowych na silikonowe. Żaden producent nie uzna uszkodzeń mechanicznych jako powód gwarancji. W zależności od natężenia ruchu ten krok należy przeprowadzić przynajmniej raz na tydzień. Jeśli udało się usunąć wszystkie zabrudzenia, to takiej podłogi nie powinniśmy dodatkowo myć!

Zdjęcie nr 2

Mycie podłogi na mokro

Jeśli po pierwszym kroku pozostały jakiekolwiek zabrudzenia na podłodze, należy przejść do kroku drugiego – mycia na mokro. W zależności od rodzaju wykończenia podłogi lakierowane najczęściej będziemy czyścić za pomocą lekko alkalicznego koncentratu myjącego zmieszanego z wodą, dopuszczalne jest również miejscowe przetarcie zabrudzonego miejsca lekko zwilżoną ściereczką. Podłóg olejowanych i woskowanych nigdy nie myjemy za pomocą samej wody – zawsze dodajemy koncentratu z dodatkiem naturalnych mydeł, olejów i wosków które dodatkowo odświeżą i zabezpieczą naszą podłogę. Każdy producent lub wykonawca podłogi powinien polecić odpowiedni środek do mycia zgodny z zaleceniami producenta lakieru lub oleju. Niezależnie od wybranego środka czyszczącego proces będzie taki sam: rozmieszaj środek z wodą w odpowiedniej proporcji, zanurz mopa i dobrze go wyciśnij, aby mop był wilgotny, a nie mokry. Przetrzyj podłogę środkiem czyszczącym, uważając, aby nie wylać zbyt dużo wody na podłogę. Nadmiar wody można usunąć czystym, suchym ręcznikiem. W żadnym wypadku po sprzątaniu nie mogą pozostać mocno mokre ślady na podłodze.

Zdjęcie nr 3

Okresowa pielęgnacja podłogi drewnianej

Trzecim krokiem jest okresowa pielęgnacja podłogi. W zależności od zużycia i zaleceń producenta należy nałożyć odpowiedni środek wedle instrukcji, poprzednio dokładnie odkurzając oraz myjąc podłogę. Najczęściej w przypadku powłok lakierowanych tym środkiem będzie pasta z dodatkiem wosku lub preparaty na bazie poliuretanów, w przypadku podłóg olejowanych będą to płyny z dodatkami naturalnych olejów i wosków. Tak należy zaplanować ten krok, żeby podłoga nie była użytkowana podczas okresu kilku lub kilkunastu godzin schnięcia, także najlepiej to robić na noc.

Zdjęcie nr 4

Renowacja podłogi

Ostatnim krokiem jest renowacja podłogi, czyli klasyczne cyklinowanie i ponowne malowanie powierzchni. Ilość renowacji podłogi polegających na „zdjęciu” warstwy wierzchniej drewna jest uzależniona od głębokości uszkodzeń mechanicznych. Przed przystąpieniem do renowacji powinno się dokonać analizy stanu podłogi i ocenić możliwość lub brak możliwości renowacji mechanicznej. Większość współczesnych maszyn jest bezpyłowa, więc cały proces przebiega szybko i w miarę czysto, dzięki czemu zyskujemy zupełnie nowy wygląd podłogi.

Mam nadzieję, że podane rady uznają Państwo za przydatne, a w razie jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu, chętnie udzielimy odpowiedzi we wszystkich kwestiach związanych z podłogami drewnianymi.


Opracował:
Piotr Syrek
F.H.U JOŃCZYK PARKIETY

Podłogi drewniane, panele - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 5 832 Dostawców Podłóg i Paneli najlepszych w 2025 roku w poszczególnych miastach powiatowych: